(Video) Biserica Parohiei Obrijeni a fost târnosită de Părintele Mitropolit Teofan

25 Iulie 2021
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Flavius Popa

În Duminica a V-a după Rusalii, 25 iulie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, s-a aflat la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Obrijeni, comuna Popești, județul Iași.

Părintele Mitropolit a târnosit biserica parohială și a săvârșit Sfânta Liturghie pe un podium aflat în vecinătatea sfântului locaș.

La final, pr. Vasile Matcovici, fostul paroh, a primit „Crucea Moldavă”, pr. paroh Andrei Petru a fost hirotesit iconom stavrofor, gen. Vasile Mihalache a primit Crucea „Sfântului Ierarh Dosoftei” pentru mireni, iar credincioșii care au contribuit la ridicarea bisericii au primit distincții de vrednicie.