„Tabăra din pridvorul satului - Parohia valea Satului - 2023

Viața parohiei Septembrie 6, 2023

În perioada 3-5 septembrie 2023 a avut loc în Parohia Valea Satului „Tabăra din pridvorul satului”.

Un grup de 7 tineri frumoși, în frunte cu Anastasia, coordonatoarea lor, au participat la Sf. și Dumnezeiasca Liturghie, Duminică, 3 septembrie la biserica Parohiei Valea Satului, împreună cu enoriașii parohiei și aproximativ 40 de copii. Copiii au primit și Sf. Împărtășanie, după ce, cu o seara înainte, s-au spovedit.

Odată terminată Sf. Liturghie, s-a făcut o poză de grup, apoi, după luarea prânzului la casa Praznicală, a urmat o rugăciune și s-au început activitățile taberei.

Timp de 3 zile, tinerii trimiși de Mitropolia Moldovei și Bucovinei, au făcut diverse și preafrumoase activități cu copiii satului, printre care: atelier de practică religioasă, atelier de creație, atelier de comunicare, atelier de teatru, plus diverse jocuri, cântece si activități ce au făcut ca timpul să treacă pe nesimțite, iar seara să vină mult prea repede.

Pr. paroh Proca Ionel, împreună cu enoriașii Parohiei au asigurat masa de pranz, dar și mici surprize: un tort de 7 kg, un foc de tabără, precum și o sesiune de poze cu o oglindă fotografică prin bunăvoința d.lui Marian.

Citește alte articole despre: tabara din pridvorul satului