Ședință cerc pastoral la Parohia Valea Satului

Cercuri pastorale Noiembrie 3, 2022

Ședința Cercului paroral nr. 13 - „Sf. Ap. Matia” la Parohia Valea Satului!

Duminică, 23.10.2022 a avut loc la Parohia Valea Satului ședința cercului pastoral nr. 13 – „Sf. Ap. Matia”.

După ce părinții au săvârșit în parohiile fiecăruia Sf. și Dumnezeiasca Liturghie, la ora 12.00 s-au adunat la Parohia Valea Satului ce are hramul „Adormirea Maicii Domnului, din com. Grajduri, jud. Iași. Aici, soborul de preoți, au săvârșit slujba sfințirii Aghiazmei celei mici, urmată de Taina Sf. Maslu.

Întrucât tema „Rugăciunea liturgică în parohie: importanţa participării credincioşilor la slujbele Bisericii”, susținută de P.C. pr. Ilie Caraghiaur, suplinitor la Parohia Lunca Rateș, era de mare actualitate și de mare interes atât pentru preoții participanți, cât și pentru enoriași, s-a luat decizia ca aceasta să fie susținută în fața credincioșilor, urmând ca în cadrul ședinței propriu-zise să se poartă discuțiile pe baza acestei teme.

Pr. conferențiar a subliniat că rugăciune este particulară (cea de acasă) sau obștească (cea de la Biserică); de cerere, de mulțumire sau de slavă. Astfel, rugăciunea este „solul nădejdii” (Sf. Ioan Scărarul).

Scopul rugăciunii este latreutic, de adorare – „Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria” (Ps. 18,1); sfințitor – „Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!” (Ps. 67,36); didactic – „Bine ești cuvântat Doamne, învață-ne îndreptările Tale” (Ps. 118,12).

A fost subliniat și dialogul liturgic la care sunt chemați preoții împreuna cu credincioșii – o împreună lucrare, o conversație în rugăciune a preoților cu enoriașii spre slava lui Dumnezeu și mântuirea sufletelor noastre!

Principala concluzie prezentată de pr. paroh Proca Ionel, președintele cercului pastoral, desprinsă din dezbaterea temei, a fost că doar o împletire a rugăciunii personale cu rugăciunea comună, a rugăciunii fiecărui credincincios cu cea a clerului, ne poate conduce la un urcuș pe scara duhovniciei, la o comuniune tainică și reală a fiecărui creștin cu Dumnezeu!

Citește alte articole despre: Ședință Cerc pastoral 13 - Sf. Ap. Matia