O familie nevoiașă din satul Ion Neculce se va muta într-o nouă casă

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 4, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Clădirea va fi sfinţită sâmbătă, 7 decembrie 2019, de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Locuinţa, formată din patru camere, bucătărie şi baie, dar şi o anexă pentru centrala termică, s-a ridicat în perioada august-noiembrie 2019, la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Proiectul a fost susţinut de primarul comunei Ion Neculce, Gheorghe Văleanu, de numeroşi sponsori din ţară şi din străinătate, dar şi de pelerinii care au participat la sfintele slujbe de la Mănăstirea Hadâmbu. „Bunul Dumnezeu ne-a ajutat ca în urmă cu un an de zile să ajungem la cei mai nevoiaşi copilaşi din satul Ion Neculce. Când i-am întâlnit, le-am promis că ne vom strădui să le ridicăm o casă. Cu mari eforturi din partea Mănăstirii Hadâmbu şi prin dragostea multor oameni credincioşi şi darnici, această locuinţă a fost finalizată. Ne bucurăm că în preajma sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae vom oferi un spaţiu de locuit adecvat copiilor familiei Ciobanu”, s-a exprimat părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă.