Hram „Adormirea Maicii Domnului” 2023

Viața parohiei August 15, 2023

Cu ajutorul Maicii Domnului și în acest an am ajuns cu bine la hramul Bisericii noastre - „Adormirea Maicii Domnului”.

In ajunul sărbătorii am săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia și Prohodul Maicii Domnului, la care au participat și pr. Sînzeanu Mihail, pr. Mihăilă Teodor și pr. Lazăr Daniel. Înainte de slujba Prohodului, soborul de preoți a scos din Sf. Altar  - Sf. Antimis cu „Adormirea Maicii Domnului”, ce a fost așezat în mijlocul bisericii spre închinarea enoriașilor, apoi s-a cântat Prohodul, s-a încojurat biserica, iar dupa ce au sărutat fiecare credincios Sf. Evanghelie și Sf. Cruce, la intrarea în Biserică, preoții au așezat Sf. Epitaf pe Sf. Masă, unde a rămas până la Odovania praznicului.

A doua zi, după slujba Utreniei, am săvârșit în sobor slujba Sf Liturghii, împreună cu pr. Bucătaru Vasile, pr. Balan Ionuț și pr. Emilian Donisanu.

A urmat o slujbă de pomenire pentru eroi și pentru pentru cei răposați, apoi o slujbă de pomenire pentru sănătatea enoriașilor și filor satului. După cuvântul de învățătura, a urmat agapa frățească, la care au stat atât preoții, cat și toți enoriașii prezenți la slujbă.

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate asupra fiilor Săi și Maicii Domnului pentru ocrotirea și purtarea de grijă!

Citește alte articole despre: hram Adormirea Maicii Domnului