Tabăra din pridvorul satului

Evenimente Februarie 7, 2022

Tabăra din pridvorul satului a poposit și în Parohia Velea Satului!

În perioada 3-5 iulie 2022, au poposit în satul nostru voluntatii MMB, pentru organizarea „Taberei din pridvorul satului”.

În cursul celor 3 zile, 9 voluntari conduși de domnișoara Paula P. au condus cei 44 de copii cu vârste între 7 și 14 ani pe tainele credinței, a istoriei, a finanțelor etc. Copii și-au arătat entuziasmul pentru această tabără încă din dimineața zilei de duminică, când au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, majoritatea primind și Sfânta Împărtășanie. Apoi, cu sfială, au început atelierele unite de voie bună, prin cântări la umbra unui nuc.

Copiii au avut parte și de unele surprize: un tort uriaș, înghețată și un frumos foc de tabără, iar în ultima zi s-au delectat cu uimitoarele jocuri olimpice.

Ca o continuare dar și o finalitate a taberei, în data de 26 iulie, cu ajutorul organizației Weekend Activ și a firmei de transport Eurovoyage, am organizat o mică excursie cu cei mici, vizitând Ceatatea Neamțului, Casa memorială Ion Creangă, precum și mănăstire Agapia.

Mulțumim Preasfintei Născătoare de Dumnezeu pentru binecuvântarea organizării acestor evenimente, precum și tuturor celor ce s-au implicat în organizarea și desfășurarea acestora!

Citește alte articole despre: tabara din pridvorul satului